ul. Kuźnicza 14/1A, 50-138 Wrocław, TEL. 500 740 130

Odciąż swoje oczy podczas pracy przy komputerze

Z najnowszych badań, analizujących czas spędzony on-line wynika, że średnio przed ekranem smartfona lub komputera spędzamy 6 godzin i 43 minuty dziennie - co daje około stu dni rocznie nieprzerwanego użytkowania tych urządzeń. Są to dane uśrednione, w przypadku wielu osób czas spędzony przed różnego typu ekranami wydłuża się do 10 - 12 godzin dziennie. W pracy spędzamy 8 godzin przed laptopem, a po powrocie do domu bardzo często sięgamy po smartfona lub oglądamy film w telewizji.

Czas spędzany w cyfrowym świecie staje się normą w naszym codziennym życiu. Niestety niesie to ze sobą różne dolegliwości, które określamy jako "cyfrowe zmęczenie wzroku". Szacuje się, że może to dotyczyć od 70 do nawet 90% użytkowników urządzeń elektronicznych.

W optyce tymczasowe i odwracalne pogorszenie jakości widzenia nazywamy asteniopią. Zwykle pojawia się ona po długotrwałej pracy z bliska i znika po obudzeniu się rano. Objawy jakie mogą się pojawiać to: brak komfortu widzenia, uczucie zesztywnienia obszarów oka, oczodołu lub powieki, a także podrażnienie, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu, jak i zwiększona wrażliwość na światło. Aby odciążyć wzrok i uniknąć wspomnianych objawów, warto pamiętać, że oprócz krótkich, ale regularnych przerw podczas korzystania z urządzeń cyfrowych, zasadne jest również stosowanie odpowiednich soczewek okularowych.

Okulary, które będą odpowiednie do pracy przed komputerem powinny być wyposażone: 

1. w specjalną powłokę antyrefleksyjną chroniącą przed szkodliwym światłem niebiesko-fioletowym, emitowanym przez urządzenia z ekranami LED oraz sztuczne oświetlenie

2. odpowiednią konstrukcję (tzw.relaksacyjną)

Światło jest niezbędne dla naszego wzroku i dobrego samopoczucia. Jednak część widma światła złożona ze światła UV i niebiesko - fioletowego wpływa na przedwczesne starzenie się oczu i może uszkadzać komórki siatkówki. Standardowa powłoka antyrefleksyjna eliminuje odbicia powstające na powierzchni soczewki, jej głównym zadaniem jest poprawa kontrastu widzenia. Powłoka antyrefleksyjna LED dedykowana do długiej pracy z urządzeniami elektronicznymi, oprócz poprawy kontrastu widzenia, dodatkowo selektywnie odfiltrowuje szkodliwe światło niebiesko - fioletowe i promieniowanie UV.  Nazwa handlowa tej powłoki różni się w zależności od firmy - Crizal Prevencia (Essilor), Blue Control (Hoya), Ideal Max Blue UV (JZO) czy Led Control (Szajna), jednak zasada działania każdej z wymienionych powłok jest podobna.  

Oprócz powłoki antyrefleksyjnej warto wyposażyć okulary w specjalną konstrukcję nazwaną "relaksacyjną". Ma ona za zadanie rozluźnić nasz wzrok, zapobiegając przemęczeniu mięśnia rzęskowego, kontrolującego mechanizm akomodacji (czyli możliwość dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach). Górna część takiej soczewki zapewnia idealne widzenie na dalekie odległości, natomiast w dolnej części soczewki występuje niewielka zmiana mocy, która pomaga odciążyć oczy w trakcie pracy z bliska. Soczewki relaksacyjne różnią się od soczewek progresywnych. W soczewce relaksacyjnej dodatkowa moc do bliży jest zastosowana po to by zmniejszyć wysiłek akomodacyjny związany z patrzeniem na ekrany monitorów przez wiele godzin dziennie, okulary z taką konstrukcją świetnie sprawdzą się dla osób do 40 - tego roku życia. Soczewka progresywna z kolei - zastępuje akomodację, która po 40 - tym roku życia słabnie.

Połączenie powłoki antyrefleksyjnej chroniącej Twoje oczy przed światłem niebiesko - fioletowym oraz specjalnej konstrukcji "relaksacyjnej" zapewni komfortowe widzenie nawet podczas wielogodzinnego korzystania z urządzeń z ekranami typu LED, zapobiegnie zmęczeniu Twojego wzroku, a także zabezpieczy Twoje oczy przed negatywnymi skutkami światła niebiesko - fioletowego i promieniowania UV. Warto zaznaczyć, że okulary takie - oprócz tego, że sprawdzą się przy wielogodzinnej pracy z urządzeniami elektronicznymi, nadają się również do codziennego użytkowania - wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. 

COPYRIGHT MÓJ OPTYK WROCŁAW 2013 – 2024 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE